Pěstuj svou odolnost, aneb sestra není žádná květinka…
Dobře si vybrat…
Pěstovat mezilidské vztahy…
Indiánský náčelník Tecumseh řekl: “Nikoho neponižuj kvůli jeho vyznání. Respektuj pohled druhých a konej tak, aby respektovali tvůj. Žij svůj život, zdokonaluj svůj život. Zkrášluj všechny věci ve tvém životě. Ať je tvůj život naplněn službou tvým lidem.” Za svou mnohaletou praxi v nemocnicích jsem si všiml, že jde o prostředí, kde se obzvlášť daří různým druhům šikany. Nejvíc je to patrné na odděleních vysoce specializovaných (ARO, JIPy atp…).
Podobné chování by se mělo potlačovat hned v jeho počátcích. Základem dobrých výsledků péče na oddělení je stabilní a dobře spolupracující personál. Tedy spokojený personál. Dobrý mix personálu, tedy aby v něm každý měl své místo do značné míry záleží na vedení. Velkou úlohu v tom může sehrát i každý ze zaměstnanců. Nikdo není dokonalý a bezchybný… ani Vy! To by si měl každý uvědomit. Dobrá spolupráce, přátelské vztahy zabrání nejednomu průšvihu a významně to také sníží pociťovanou úroveň stresu. Jinými slovy, nějaké ty žabomyší války, intriky, nebo postoj, že jako “jedu si sám na sebe”, semele samotné jejich původce. Dobrá vzájemná psychologická a sociální podpora je mocnou silou v boji proti všem protivenstvím.
Důležité je, když si záměrně pěstujete vztahy i mimo své pracoviště. Přátelé jsou důležitá opora v těžkých časech a dávají pozitivní impulzy našemu životu. Důležitou součástí toho všeho je i rodina… I když, často je to právě rodina, která nám způsobuje mnoho starostí – a je to téma samo o sobě, o kterém by stálo za to asi napsat samostatný článek.
Frustrace a naděje…
Témata psychické odolnosti sestry, jejího charakteru, či témata strategií, jak snášet zátěžové situace jsou v dnešním českém zdravotnictví tak důležitá, že se jim dozajista budu věnovat i v dalších článcích…