Příplatky ve zdravotnictví (5)
Měníte zaměstnání ve zdravotnictví. Nový zaměstnavatel vám předložil pracovní smlouvu a zároveň dohodu o provedení práce. Zvažte druhý podpis. Může se jednat o trik s příplatky. O co jde? Co jsou to příplatky v odměňování ve zdravotnictví a jak se nenechat nachytat? Čtěte dále…
Jeden zdravotník nebo zdravotnice si odpracuje svůj úvazek administrativní prací, víkendy má volné, tu a tam nějaká služba. Jiní pracují celý čas JIP-ce. Noční služby, svátky, infekční prostředí, psychická zátěž. Rozdíly zohledňují příplatky. Je-li nemocnice, obrazně řečeno, státem ve státě, pak jsou příplatky džunglí v džungli pravidel odměňování ve zdravotnictví. Často tvoří většinu výplaty, mnohdy v závislosti na subjektivním posouzení zaměstnavatele. Dostatečný důvod k tomu, abychom si je rozebrali krok za krokem.
Obsah článku - příplatky ve zdravotnictví
Struktura mzdy a platu lékaře, sestry a ostatních zdravotníků
Práce ve zdravotnictví je odměňována mzdou (v nestátních zařízeních) a platem (státní a veřejné zdravotnictví), podle právní formy zaměstnavatele, více ve článku Mzdy a platy ve zdravotnictví.
Mzda i plat mají stejnou strukturu:
- pevná (základní) mzda/plat(podrobněji popsáno v článcích Mzdy ve zdravotnictví a jejich výše (3) a Plat ve zdravotnictví aneb máte plat stanovený správně? (4),
- pohyblivá – další složky, které mohou být :
– nárokové (po splnění podmínek je zaměstnavatel musí vyplatit, např. příplatky za služby, dovolenou, přesčasy, tzv. rizikový příplatek ve zdravotnictví atd.),
– nenárokové (závisí na rozhodnutí zaměstnavatele, např. „odměna za vynikající pracovní výsledky“, odměna k výročí, osobní příplatek a jiné),
- náhrady mzdy/platu. Nejsou za práci, ale za neodpracovaný čas (za dovolenou, za náhradní volno, za překážky v práci apod.).
Při souběhu více nároků na příplatky se tyto v celkové hrubé mzdě/platu sčítají. Předpisy rozlišují nejen mzdu a plat, nýbrž také příplatky ke mzdě a k platu. Některá ustanovení jsou společná, jiná ne. Příplatkům ke mzdě a k platu se proto dále věnujeme zvlášť. Mějte prosím neustále na paměti, zda je řeč o mzdě, platu, nebo o obou jako synonymech.
Příplatky ve zdravotnictví v mzdovém sektoru (nárokové)
Zákoník práce (dále ZP) rozeznává následující nárokové příplatky ke mzdě (zdravotnické s. r. o., a. s., soukromé ambulance apod.):
Příplatek a náhradní volno za práci přesčas (§ 114 ZP)
Za práci přesčas vám přísluší mzda a příplatek nejméně 25 % průměrného výdělku (hrubá mzda za předcházející čtvrtletí vydělená počtem odpracovaných hodin). Nebo se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na náhradním volnu v rozsahu přesčasové práce. Náhradní volno musíte dostat do 3 měsíců po výkonu přesčasové práce anebo v jiné dohodnuté době, jinak má zaměstnavatel povinnost vyplatit příplatek. Nařídit vám může max. 8 hodin přesčasů týdně, nebo v součtu 150 hod. ročně. Na větším rozsahu se musíte dohodnout, ale nejvíce do 416 hod. ročně. ZP některým skupinám zaměstnanců přesčasovou práci omezuje nebo zakazuje, více zde: práce přesčas.
Jestliže máte mzdu sjednanou (pozor – jedině v pracovní smlouvě) již s přihlédnutím k práci přesčas (§ 114, odst. 3 ZP), příplatek ani náhradní volno se vás netýká. Můžete mít sjednáno max. 150 hodin přesčasů za kalendářní rok, nebo, jestli jeste vedoucím zaměstnancem, nejvíce celkový rozsah přesčasů (416 hod.) podle § 93 odst.4 ZP.
Příplatek za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví (§ 114a ZP)
ZP účinný od 01. 08. 2024 umožňuje ve zdravotnictví délku pracovní směny až 24 hodin, během 26 hodin po sobě jdoucích, bez souběhu s prací přesčas (§83a), za podmínek:
- úprava je sjednána v kolektivní smlouvě, nebo stanovena ve vnitřním předpisu (když absentuje odborová organizace),
- povinnost písemné dohody se zaměstnancem, kterou můžou smluvní strany i bez uvedení důvodu vypovědět ve výpovědní době 2 měsíce, pokud nebyla dohodnuta kratší doba,
- dohoda může být sjednána na max. 52 týdnů po sobě jdoucích. Když s výšeuvedenými směnami nesouhlasíte, zaměstnavatel vás do nich nesmí žádným způsobem nutit,
- za výšeuvedenou směnu a s ní spojenou zvýšenou zátěž vám náleží dosažená mzda a za 13. a každou další hodinu v téže směně příplatek nejméně ve výši 20 % průměrného výdělku.
Příplatek, náhradní volno a náhrada mzdy za práci ve svátek (§ 115 ZP)
Když svátek připadne na pracovní den a nepracujete, náleží vám náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Když ve svátek pracujete, automaticky máte nárok na dosaženou mzdu a placené náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Anebo se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na vyplacení příplatku místo náhradního volna, nejméně ve výši průměrného výdělku.
Mzda a příplatek za noční práci (§ 116 ZP) a za práci v sobotu a neděli (§ 118 ZP)
Za noční práci (od 22:00 h. do 06:00 h.) a za práci v sobotu a neděli přísluší zaměstnanci mzda a příplatek min. ve výši 10 % průměrného výdělku. ZP připouští v těchto případech možnost sjednat i jinou minimální výši a způsob určení příplatku (jestli existují pro to spravedlivé důvody). V kolektivních smlouvách bývají tyto příplatky zpravidla dohodnuty vyšší, bohužel, někdy účelově kompenzovány snížením základní mzdy.
Mzda a příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí – tzv. rizikový příplatek ve zdravotnictví (§ 117 ZP, Nař. vlády 567/2006)
Za dobu práce ve ztíženém pracovním prostředí vám přísluší dosažená mzda a příplatek ve výši nejméně 10 % minimální mzdy (v r. 2024 – min. 11,25 Kč/hod., od 1.1. 2025 – min. 12,44 Kč/hod.), za každý z 12 ztěžujících vlivů. Ztěžující vlivy pracovního prostředí jsou vymezeny v § 6 Nařízení vlády (dále NV) 567/2006, najdete je zde: ztěžující vlivy.
Tento příplatek je mezi zdravotníky široce znám pod starším pojmem jako „rizikový příplatek ve zdravotnictví“. Od 1. 1. 2007 je podle zákoníku práce správně pojmenován jako příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Příplatek náleží pouze za tu část pracovní směny, po kterou je zaměstnanec ztíženému pracovnímu prostředí vystaven.
Příplatky a odměna z dohody (podle novely ZP od 1. 10. 2023)
Odměna z dohody se pro poskytování příplatků posuzuje jako mzda (§ 114a až 118). A to i v případě, že jinak jste u stejného zaměstnavatele odměňováni platem. Jako dohodář máte nárok na:
- odměnu z dohody a náhradní volno nebo příplatek za práci ve svátek,
- odměnu z dohody a příplatek za noční práci,
- odměnu z dohody a příplatek za práci v sobotu a v neděli,
- odměnu z dohody a příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí.
Anebo odměnu z dohody lze sjednat již s přihlédnutím k případné noční práci, práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo práci v sobotu a neděli; více: § 138 ZP.
Tip: Pokud si nejste jisti, jestli pobíráte plat, anebo mzdu, přečtěte si článek mzda vs. plat ve zdravotnictví.
Příplatky ve zdravotnictví v platovém sektoru
Jestli vám vznikne nárok na příplatek, je povinností zaměstnavatele jej vyplatit. Zákoník práce (ZP) zná tyto nárokové a nenárokové příplatky za práci v platovém sektoru (státní zdravotnictví, fakultní nemocnice, zdravotnická zařízení typu příspěvkových organizací):
Příplatek k platu za noční práci (nárokový, § 125 ZP)
Za práci v noci, tj. v době od 22.00 do 06.00 hodin, náleží zaměstnanci příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku. Poskytuje se také za jednotlivé hodiny odpracované v noci.
Příplatek za práci v sobotu a v neděli (nárokový, § 126 ZP)
Za každou hodinu práce odpracovanou v sobotu nebo v neděli zaměstnanci přísluší příplatek 25 % průměrného hodinového výdělku.
Plat, náhradní volno nebo příplatek za práci ve svátek (nárokový, § 135 ZP)
Za odpracovaný svátek poskytne zaměstnavatel zaměstnanci plat a náhradní volno v rozsahu času odpracovaného ve svátek. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. Náhradní volno musí být poskytnuto do 3 měsíců nebo v jiné dohodnuté době. Po vzájemné dohodě může zaměstnavatel místo náhradního volna vyplatit příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku.
Plat, náhradní volno nebo příplatek za práci přesčas (nárokový, § 127 ZP)
Za práci přesčas přísluší zaměstnanci plat a příplatek ve výši:
- 25 % průměrného hodinového výdělku, jdel-li o přesčasy v pracovních dnech,
- 50 % průměrného hodinového výdělku, jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu.
Připočítá se také příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí, jestli zaměstnanec v takovém pracuje a nenárokový osobní a zvláštní příplatek, jestli mu je zaměstnavatel přiznal. Pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou na náhradním volnu místo platu, příplatek za práci přesčas zaměstnanci nepřísluší. A opačně – musí být vyplacen, jestli náhradní volno není poskytnuto do 3 měsíců a nedohodne se jiná doba.
Zaměstnavatel může nařídit práci přesčas v rozsahu do 8 hod. týdně, nebo 150 hod. ročně. Na větším rozsahu se lze dohodnout, ale nejvíce do 416 hod. ročně. Některým skupinám zaměstnanců ZP přesčasovou práci omezuje nebo zakazuje, více zde: práce přesčas. Pokud jste vedoucím zaměstnancem, nebo statutárním orgánem, vaše odměňování za práci přesčas poněkud jinak upravuje § 127 odst. 3 ZP.
Příplatek k platu za vedení (nárokový, § 124 ZP)
Vztahuje se na vedoucí pracovníky a jejich zástupce. Činí 5 % – 60 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je vedoucí zaměstnanec zařazen. Více informací najdete zde: příplatek za vedení.
Příplatek k platu za práci ve ztíženém pracovním prostředí – tzv. rizikový příplatek ve zdravotnictví (nárokový, § 128 ZP)
Jestli pracujete ve ztíženém pracovním prostředí, náleží vám podle § 128 ZP příplatek k tarifnímu platu. Konkrétní výši tohoto příplatku v platové sféře určuje zaměstnavatel v stanoveném rozpětí podle míry rizika, intenzity a doby působení ztěžujících vlivů. Ztěžující vlivy pracovního prostředí jsou vymezeny v § 6 Nařízení vlády (dále NV) 567/2006 Sb., najdete je zde: ztěžující vlivy.
Rozpětí příplatku do konce r. 2024 stanovuje § 7 NV 341/2017 Sb. a novelizovaný ZP ve smyslu přechodných ustanovení, z čehož vyplývá, že váš tzv. rizikový příplatek v r. 2024 může činit 945 – 1800 Kč měsíčně.
Od 1. 1. 2025 je rozpětí příplatku stanoveno jako procento ze sumy minimálni mzdy (5 % – 15 %), t.j. za práci ve ztíženém pracovním prostředí budete mít nárok na příplatek v rozmezí 1040 – 3120 Kč měsíčně. Rozpětí na následující roky bude oznamovat Ministerstvo práce a sociálních věcí formou sdělení ve Sbírce zákonů každoročně do 30. září.
Co z toho ještě plyne? Protože plat není možné určit jiným způsobem, v jiném složení a jiné výši, než stanoví ZP a právní předpisy vydané k jeho provedení, v platové sféře můžete počítat pouze s jediným paušálním příplatkem za všechny ztěžující vlivy.
Zvláštní příplatek k platu (nárokový, § 129 ZP a § 8 NV 341/2017)
Jestliže splňujete podmínky § 129 ZP (vykonáváte práci v pracovních podmínkách spojených s mimořádnou neuropsychickou zátěží, rizikem ohrožení života a zdraví nebo obtížnými pracovními režimy), přísluší vám zvláštní příplatek. Podle míry ztěžujících vlivů se rozlišuje 5 skupin prací (příloha č. 6 v NV 341/2017), které najdete zde: zvláštní příplatek. Každá skupina má svoje rozpětí příplatků, konkrétní výši vám stanoví zaměstnavatel. Zvláštní příplatek se týká značné části prací ve zdravotnictví (práce na operačních a porodních sálech, urgentní příjem, ARO, psychiatrie atd.).
Ve skupinách I. – V. má zaměstnanec nárok pouze na jeden zvláštní příplatek. Výjimkou jsou práce ve skupině I.bodu 1 a skupině II. bodu 1 (práce vykonávané střídavě v různých směnách v rámci vícesměnného nebo nepřetržitého provozu). Za tyto práce se výše příplatku posuzuje samostatně.
Osobní příplatek k platu (§ 131 ZP)
S ohledem na pracovní výkonnost, intenzitu a kvalitu prováděných prací, pracovní schopnosti, způsobilosti a výsledky práce zaměstnavatel může zaměstnanci přiznat osobní příplatek a to až do výše 100 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen. Příplatek je nenárokovou složku platu, ale po jeho přiznání (platovým výměrem) se stává položkou nárokovou.
Příplatek k platu za zvýšenou zátěž zaměstance ve zdravotnictví (§ 133a ZP)
Jestliže máte délku pracovní směny dojednanou podle § 83a odst.1 ZP (delší než 12 hod.), za 13. a každou další hodinu takto odpracovanou vám přísluší příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku. Další podmínky (smlouva, možnost vypovězení atd.) jsou obdobné jako ve mzdové sféře.
Jiné příplatky a složky platů ve zdravotnictví (§ 130, § 132, § 133, § 134 ZP)
ZP zná v platovém sektoru několik dalších, méně častých forem odměňování ve zdravotnictví:
- Příplatek za rozdělenou směnu (nárokový)
- Příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah (nárokový)
- Specializační příplatek pedagogického pracovníka (nárokový)
- Odměna
- Cílová odměna
Odměna za pracovní pohotovost (§ 140 ZP, mzdový i platový sektor)
Vzhledem k charakteru práce ve zdravotnictví a skutečnosti, že někdy si zaměstnavatelé „pletou“ pracovní pohotovost se službou (je to pro ně finančně výhodné), oplatí se tenhle institut znát. Pracovní pohotovost upravuje ZP v § 78 odst. 1 písm. h, § 95 a § 140). Jaké jsou její podmínky?
- Pracovní pohotovost je doba, v níž je zaměstnanec připraven k výkonu práce, kterou má v pracovní smlouvě.
- Pracovní pohotovost musí být se zaměstnavatelem dohodnutá (ne nařízená).
- Drží se na dohodnutém místě, ne na pracovištích zaměstnavatele.
- Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Tato doba se nezapočítává do pracovní doby.
- Jestli je zaměstnanec v pracovní pohotovosti zavolán do práce, doba pohotovosti se přerušuje a nastupuje pracovní doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, plus příplatky. Při dojednávání pracovní pohotovosti je potřeba brát v úvahu, jestli zaměstanec nemá vyčerpán limit pro práci přesčas.
Na co pamatovat aneb závěrečné shrnutí
Smyslem řádků, které jste právě dočetli, je poskytnout méně zkušeným zdravotníkům alespoň základní ucelený přehled o příplatcích ke mzdám a platům ve zdravotnictví. Odměňování ve zdravotnictví se postupně zlepšuje, ale zejména pro mladého člověka, zakládajícího rodinu, často s hypotékou, jsou právě příplatky významným zdrojem příjmů, pro které neváhají brát služby a dělat spoustu přesčasů. Ne každý zaměstnavatel je v tomto ohledu zcela poctivý, proto zdůrazňujeme:
- rozlišujte právní formu zdravotnických zaměstnavatelů a její dopad na své odměňování,
- ověřte si správnost své platové třídy a platového stupně a druh práce v pracovní smlouvě,
- na dohodu o provedení práce můžete vymalovat ambulanci, ale ne vykonávat práce, které máte v pracovní smlouvě, to zákon nedovoluje,
- ověřte si, zda se vás netýká příplatek za ztěžující vlivy pracovního prostředí (tzv. rizikový příplatek ve zdravotnictví),
- nezapomeňte, že pracovní pohotovost lze konat pouze mimo pracoviště.
Poslední aktualizace článku: 08.11.2024
Následující článek série: Mateřská/otcovská/rodičovská – chcete volno, nebo peníze, nebo oboje? Základní pojmy (6)